Adres URL: https://publikuj.org/58094

Niezbędnik biwakowicza - jak przygotować się na przygodę Lublin

Niezbędnik biwakowicza - jak przygotować się na przygodęID artykułu: 58094 / 6686
URL: https://publikuj.org/58094
Lokalizacja: lubelskie, Lublin

Na przestrzeni lat biwakowanie stało się jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu na łonie natury. Taka forma odpoczynku coraz częściej wybierana jest nie tylko przez miłośników przyrody, ale i mieszkańców miast, którzy pragną chwili wytchnienia z dala od ulicznego zgiełku i hałasu. Przygotowanie się do kempingu bywa jednak wyzwaniem. O tym, co warto ze sobą zabrać i jakich błędów unikać, mówi Beata Przybylak ekspert marki Wendre.

NAMIOT TO PODSTAWA

Noclegi w namiocie to chyba najtańsza opcja wszelkich podróży, która dodatkowo pozwala budzić się nam w dowolnie wybranych miejscach z pięknymi widokami na las, jeziora czy góry. Wybierając namiot, należy jednak rozważyć kilka kwestii jakie warunki pogodowe panują na terenie, w którym chcemy rozbić obóz oraz ile osób namiot ma pomieścić. Nawet jeśli wybieramy się do miejsca,
w którym przeważa słoneczna pogoda, warto pomyśleć o namiocie z mocnych, wodoszczelnych materiałów. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek w czasie deszczu. Jeśli wybieramy się w podróż w kilka osób, można rozważyć opcję namiotu z przedsionkiem będzie on wówczas służył jako dodatkowe miejsce do przebrania czy przechowywania rzeczy osobistych.

LEKKA, PRZEWIEWNA I WIELOFUNKCYJNA PODUSZKA I KOŁDRA NA BIWAK CZEMU NIE?

Niezależnie od tego czy wyjazd, który planujemy będzie trwał dłużej, czy też ma być to krótka przygoda, warto zastanowić się pod czym będziemy spali. Wybór odpowiedniego przykrycia i poduszki w czasie noclegu pod namiotem to podstawa udanego i komfortowego wypoczynku. Podczas wakacyjnych wypraw doskonale sprawdzi się letnia kołdra i poduszka Alvsbyn marki Wendre. Zrolowane zajmują bardzo mało miejsca, dzięki czemu zmieszczą się nawet w bagażu podręcznym. Poszycie poduszki wykonane jest z odpornego i trwałego materiału, którego struktura nie sprzyja osiadaniu kurzu. Minimalizuje to rozwój roztoczy i ich alergenów. Wypełnienie kołdry jest natomiast ultralekkie, delikatne i puszyste, co zapewnia właściwą cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci. Dzięki temu unikniemy problemu pocenia się podczas snu nawet w najbardziej upalne noce, także te pod namiotem. Dodatkowy atut? Kołdra Alvsbyn może być także alternatywą dla koca podczas pikniku czy długiej podróży samochodem.

GOTOWANIE W PLENERZE

Chociaż dla niektórych posiłki na biwaku mogą kojarzyć się wyłącznie z jedzeniem konserw, nie oznacza to, że musimy rezygnować z ciepłych dań czy porannej kawy. Wybierając się w tego typu podróż, warto pomyśleć o zakupie kuchenki turystycznej. Opcja ta jest szczególnie zalecana dla osób, które planują dłuższy pobyt na łonie natury. Zanim jednak podejmiemy decyzję o nabyciu takiego sprzętu, przemyślmy ile miejsca w bagażu jesteśmy mu w stanie przeznaczyć kuchenki różnią się od siebie rozmiarem oraz ilością niezbędnych do ich uruchomienia akcesoriów. Równie przydatny może okazać się także rozkładany stolik piknikowy, który ułatwi przyrządzanie posiłków i zapewni miejsce do wspólnego biesiadowania.CHROŃ SIĘ PRZED DOKUCZLIWYMI OWADAMI

Obok pięknych widoków, odpoczynek na łonie natury może mieć też słabsze strony. Taką są
z pewnością dokuczliwe insekty. Jeśli więc planujemy biwakowanie nieopodal wody lub w lesie, należy zabezpieczyć skórę odpowiednimi środkami. Tu z pomocą przychodzą preparaty przeciw komarom, kleszczom i innym insektom. Obok środków odstraszających owady, warto zaopatrzyć się też w te, które łagodzą ukąszenia i niwelują świąd skóry. W warunkach terenowych to absolutny niezbędnik.

POTRZEBNA APTECZKA

Wybierając się na biwak z dala od miasta i okolicznych sklepów, należy pamiętać o zaopatrzeniu się
w apteczkę. Powinna być ona tak wyposażona, by w razie potrzeby pomogła zarówno nam, jak
i pozostałym biwakowiczom. W przypadku ewentualnych urazów czy skaleczeń niezbędne będą wszelkiego rodzaju gazy, bandaże, plastry, a także kilka par lateksowych rękawiczek i woda utleniona do odkażania ran. W apteczce powinny się też znaleźć leki przeciwbólowe, środki na dolegliwości żołądkowe, a także, w razie wystąpienia nieprzyjemnych reakcji po ukąszeniu owadów, łagodzące objawy alergii wapno. Warto też pomyśleć o zabezpieczających przed poparzeniami słonecznymi kremami z filtrem.

ROZBIJASZ NAMIOT NA DZIKO RÓB TO Z GŁOWĄ I NIE ZAPOMNIJ O PRZEPISACH

Planując wyprawę na biwak, warto pamiętać o przepisach, które np. w Polsce nie pozwalają na tzw. obozowanie na dziko. Na szczęście miejsc, w których wolno rozbić namiot jest w naszym kraju wiele. Jeśli nie mamy pewności czy na danym terenie można biwakować, najlepiej skontaktować się
z odpowiednią jednostką administracyjną np. nadleśnictwem. W Niemczech, Austrii czy Czechach również nie można rozbijać namiotów poza wyznaczonymi miejscami. W Szwajcarii za takie biwakowanie grożą astronomiczne kary. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Szwecji, Norwegii i Finlandii, gdzie zgodnie ze skandynawskim tzw. prawem wszystkich ludzi do obcowania z naturą.
w pełni legalne jest obozowanie w odległości 150 m od zabudowań, na nieuprawianej ziemi, do dwóch dni. Warto pamiętać o zakazie palenia ognisk i biwakowaniu w parkach narodowych, poza wyznaczonymi miejscami obowiązuje on w całej Europie.

Konkret PR

Aktywacja: 24/07/19 15:12, odsłony: 214